8 χρυσά –4 αργυρά και 4 χάλκινα η συγκομιδή μεταλλίων για ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 και ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ στους 28ους Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες.

1734

Με αίγλη από το παρελθόν και με τη συμμετοχή 34 αθλητικών Σωματείων απ’όλο το Αιγαίο, ολοκληρώθηκαν οι 28οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Μυτιλήνη το Σαββατοκύριακο 1-2 Οκτωβρίου 2016

Με την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες του σταδίου «Κώστας Κεντέρης» στην Καλλονή να ξεπερνά κάθε προσδοκία διεξήχθηκαν οι αγώνες και τις 2 ημέρες

Σπουδαίοι αθλητές και αθλήτριες από τα σωματεία του Αιγαίου δίνουν  το παρόν σε μια σημαντική για την περιοχή διοργάνωση, τιμώντας με τον τρόπο αυτό την ιστορία της και φυσικά τα σωματεία τους.

Πριν την έναρξη του αγωνιστικού προγράμματος ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος τίμησε τον ΓΓ Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Γιάννη Γιαννέλη, το Δήμαρχο Λέσβου Σπύρο Γαληνό, καθώς και τις περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου, για την πολύτιμη συνεισφορά τους στη διοργάνωση των Αγώνων.

Από αγωνιστικής  πλευράς αν και η φετινή παρουσία των 2 Σωματείων της Καλύμνου ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ και ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 δεν θύμιζε τις παλιές καλές εποχές και η συμμετοχή αθλητών και αθλητριών είναι περιορισμένη, κατέφεραν να κατακτήσουν 8 χρυσά μετάλλια ,4 αργυρά και 4 χάλκινα.

 

Στην τελική βαθμολογία  ο ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 με 59 βαθμούς  πήρε την 7η θέση και ο ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ με 54 βαθμούς την 8η θέση.

Η τελική  βαθμολογία των 10 πρώτων Σωματείων

 

1 Γ.Σ. ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΛΕΣΒΟΥ 141
2 ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο. ΚΥΚΛΑΔΩΝ 100
3 ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ Γ.Σ. ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ 78
4 Α.Σ. ΑΝΑΓΓΕΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ 73
5 Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ 69
6 Α.Σ. ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ 64,5
7 Α.Σ. ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 59
8 Α.Σ. ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 54
9 Γ.Σ. ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 50
10 ΕΥΔΑΜΟΣ Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 40,5

 

Δείτε τα αποτελέσματα για τους αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της Καλύμνου:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

1.ΡΟΥΣΣΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ  ΣΤΑ 400Μ. ΑΝΔΡΩΝ

2.ΛΑΟΥΔΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000  ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ ΑΝΔΡΩΝ

  1. ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝΔΡ 2002 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 1000Μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄
  2. ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
  3. ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

6.ΖΩΓΡΑΦΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1993 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 1.500Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

7.ΡΟΥΣΣΟΣ ΑΝΤ 2000 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 200Μ.

8.ΣΑΒΒΑΚΗ ΟΛΓΑ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

1.ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 (ΜΑΡΙΝΟΥ – ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ – ΜΙΑΟΥΛΗ – ΚΙΚΟΥΣ)ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4 Χ 100Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2.ΖΩΓΡΑΦΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ  ΣΤΑ 400Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

3.ΚΑΣΤΡΙΝΟΥ ΚΥΡΑΨΗΛΗ 2003 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 150Μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

4.ΜΑΡΙΝΟΥ ΜΑΛΕΝΑ 2001 ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

1.ΜΙΑΟΥΛΗ ΓΕΩΡΓ  ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 1000Μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

2.ΑΛΑΦΑΚΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

3.ΚΙΚΟΥΣ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΣΤΑ 3.000 Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. ΚΙΡΚΗΣ ΙΩΑΝ 2001 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

 

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

4η ΘΕΣΗ

ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ Ε ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ  ΣΤΑ 400Μ. ΑΝΔΡΩΝ

ΤΗΛΙΑΚΟΣ ΠΑΥΛ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛ ΣΤΑ 300Μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

ΤΡΙΚΟΙΛΗΣ ΗΛΙΑΣ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

5η ΘΕΣΗ

ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΕΜΜ  ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 400Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ ΕΥΑΓ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 200Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

6η ΘΕΣΗ

ΚΟΥΤΕΛΛΑΣ ΗΛ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΣΤΑ 100Μ. ΑΝΔΡΩΝ

ΚΙΚΟΥΣ ΙΟΝΑ ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 ΣΤΑ 300Μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

8η ΘΕΣΗ

ΤΡΙΚΟΙΛΗΣ ΗΛ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛ ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΣΤΑ 800Μ. ΑΝΔΡΩΝ

ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1998 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ 3.000Μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 




Σάββας Δρόσος - Τοπογράφος Μηχανικός
Σάββας Δρόσος - Τοπογράφος Μηχανικός
Σάββας Δρόσος - Τοπογράφος Μηχανικός
Σάββας Δρόσος - Τοπογράφος Μηχανικός