Γιορτή Αθλητισμού 2017 : Τιμήθηκαν παλιοί και νέοι αθλητές και αθλήτριες για την προσφορά τους στον αθλητισμό της Καλύμνου.

2841

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 8 Αυγούστου 2017  στις 8.00 το βράδυ στην Πλατεία του Χριστού,στην Κάλυμνο  η Γιορτή του Αθλητισμού 2017.

Μία εκδήλωση που διοργανώθηκε από τη Δημοτική Επιτροπή Αθλητισμού και κατά την οποία τιμήθηκαν παλιοί και νέοι αθλητές και αθλήτριες της Καλύμνου, που διέπρεψαν σε αθλητικούς αγώνες καθώς και για την προσφορά τους στον αθλητισμό του νησιού.

Μετά το σύντομη εισαγωγή από τον Ιωάννη Νομικάριο και το χαιρετισμό του Δήμαρχου Ιωάννη Γαλουζή, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Αθλητισμού Χαράλαμπος Πλάτσης παρουσίασε τον απολογισμό για το έτος που πέρασε.

Ακολούθησε η τιμητική βράβευση παλιών και νέων αθλητών. Την παρουσίαση των αθλητών και αθλητριών έκανε ο καθηγητής  Σωματικής  Αγωγής και Διευθυντής του 1ου Λυκείου Καλύμνου Νικόλαος Κορφιάς

 Από τους παλιούς αθλητές στίβου με διεθνή αλλά και  πανελλήνια διάκριση τιμήθηκαν:

1.Ο αείμνηστος Θεόφιλος Κλωνάρης. Την πλακέτα παρέλαβε η κόρη του Άννα

2.Κουτούζης Ιωάννης

3.Σεβαστής Βασίλης

4.Παπαντωνάκης Μιλτιάδης

5.Συμεωνίδης Στέφανος

6.Γόνατος Γεώργιος

7.Ψαράς Γεώργιος

8.Ζερβός Σακελλάρης

Επίσης σε 3 άτομα που δεν  βρίσκονται εν ζωή:

Μαίλλης Θέμος

Κόκκινος Χρυσόστομος

Καλογιάννης Δρόσος

Απονεμήθηκαν αναμνηστικές πλακέτες που παρέλαβαν συγγενικά τους πρόσωπα.

Από τους νεότερους αθλητές στίβου με διεθνή ή πανελλήνια διάκριση

  1. Ιακώβου Χρυσούλα ,η μεγαλύτερη αθλήτρια στίβου που ανέδειξε μέχρι σήμερα η Κάλυμνος
  2. Βαγιανού Ουρανία
  3. Χουρδά Βασιελία
  4. Λελέκης Θεόδωρος
  5. Τσουγκράνης Μιχάλης
  6. Ζωίδης Μαρίας
  7. Ζωίδη Σταματία
  8. Κάτρη Κατερίνα
  9. Κεφαλιανού Εμμανουέλα
  10.  Καλικατζάρου Αγγελική
  1. Πιζάνια Φωτεινή
  2. Καλογεροπούλου Ντίνα
  3. Κοκκινίδης Σκεύος
  4. Κοκκινίδης Μανώλης
  5. Πετράκης Εμμανουήλ

16.Πετράκης Κωνσταντίνος

  1. Κάτρη Αναστασία
  2. Κάτρη Κυράννα
  3. Χαραμαντάς Γιώργος
  4. Πιζάνια Κατίνα
  5. Πονήρης Μικές
  6. Νταλλαρής Παναγιώτης
  7. Δημητριάδη Ειρήνη
  8. Χαντσαρίδου Νίκη
  9. Χαντσαρίδης Θεόδωρος
  10. Βάλλας Βασίλης
  11. Τσαγκάρης Ελευθέριος
  1. Σαμάρκος Άγγελος
  2.  Καραβοκυρού Μαριάννα
  3.  Τσαούση Αναστασία
  1. Κορφιά Ευδοκία
  2. Ψαρά Νίκη
  3. Μιλάτου Καλλιόπη
  4. Κουφού Νομική
  1. Δαρκαδάκη Κατερίνα

Τις πλακέτες παρέλαβαν οι ίδιοι ή συγγενικά τους πρόσωπα

Στη συνέχεια βραβεύτηκαν οι εν ενεργεία αθλητές και αθλήτριες της «Ενωσης ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000»

Με πρώτη τη νεαρή ταλαντούχα και πολλά υποσχόμενη Μαρία Μαγκούλια ,που αγωνίστηκε με τα χρώματα της Εθνικής σε διεθνείς διακρίσεις.

Παρούσες στην εκδήλωση η μητέρα και η  γιαγιά, αλλά  και συγγενείς της Μαρίας. Συγκινητική η στιγμή που η γιαγιά της Μαρίας που ήταν παρούσα με πι, στην εκδήλωση πρόσφερε στην εγγονή της μία ανθοδέσμη.

Ακολούθησε η βράβευση του νεαρού Αντώνη Ρούσσου που με τις φετινές εμφανίσεις και επιδόσεις έχει εντυπωσιάσει.

και της Μαρίας Ζωγραφάκη μίας μεγάλης αθλήτρια που συνεχίζει.

Επίσης οι αθλητές και αθλήτριες:

-Έλληνας Ανδρέας

-Τηλιακός Παύλος

-Κουρκούτη Καλοτίνα

-Μαρίνου Γεωργία

-Σαββάκη Φωτεινή

-Σαββάκη Όλγα

-Κικους Ιωάννα

-Μηλιάδης Μιχαήλ

-Πασχάλης Μάμμας

-Ράδος Μιχάλης

-Μπαϊράμη Ευαγγελία

-Σφουγγαριστού  Ελευθερία

-Μπουζάλης Θεόφιλος

-Κάππας Σπύρος

-Καμπουράκης Εμμανουήλ

-Καμπουράκη Ευαγγελία

-Μιαούλη Γεωργία

-Μαρίνου Μαλένα

-Αλαφάκη Τσαμπίκα

-Λαουδίκος Αναστάσιος

 Επίσης τιμήθηκαν προπονητές στίβου:

1.Μάμας Χαραμαντάς.Ήταν συγκινητική η στιγμή αφού την αναμνηστική πλακέτα του την απένειμε η μεγάλη αθλήτρια Ιακώβου Χρυσούλα της οποίας υπήρξε προπονητής.

  1. Κουτσουράης Σακελλάρης
  2. Κουτελλάς Ξενοφών

4.Κορφιάς Νικόλαος

  1. Χαραμαντάς Δρόσος
  2. Πλάτσης Χαράλαμπος.

Μετά την βράβευση αθλητών –αθλητριών και Προπονητών στίβου βραβεύτηκαν οι αθλητές και αθλήτριες  αθλητικών Σωματείων και  Συλλόγων διαφόρων αθλημάτων

Συγεκριμένα βαρβεύτηκαν:

ΑΣ ΜΑΧΗΤΩΝ ΚΑΛΥΜΝΟΥ(KICK BOXING)

-Ελευθέριος Καλίτσης

-Νομικός Κλειδομύτης

-Σεβαστή Μέρη

-Χρύσα Μακαρούνα

-Αθανάσιος Κοκόνης

-Αλευροφάς Εμμανουήλ

-Πέρος Διομήδης

-Μαγριπλής Γεώργιος

-Πλάτσης Θεόδωρος

 

ΑΣ ΝΕΩΝ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Προπονητής Μπουντάκης Δημήτριος

1.Μαγκούλια Ελένη

2.Χανιωτάκη Ειρήνη

3.Πατέλλης Αλέξανδρος’

4.Οικονόμου Πανορμίτης

  1. Σολονάκης Ιωάννης
  2. Τυρίκος Φραζής
  3. Κουτούζη Νίκη
  4. Τηλιακός Ηλίας
  5. Κουρούνης Εμμανουήλ

 

ΑΣ CHOKE LUTA LIVRE ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Προπονητής –αθλητής Μαγκάκης Ιωάννης

-Ανδρής Γιώργος

-Μαίλλης Γιώργος

 

Τζωρτζη Ασημίνα Πανελλήνιο κύπελλο TAE KWON DO

 

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΑΚΑ

 

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Προπονητής Γλυνάτσης Μιχαήλ

-Νομικάριος Νικόλαος

-Τρουμουλιάρης Αντώνιος

-Σουσαφίρης Πολυχρόνης

-Πατέλλη Χαρίκλεια

-Ολυμπίτου Δήμητρα

-Καρδούλια Σεβαστή

-Αργυροπούλου Νομική

-Αργυροπούλου Ουρανία

 

ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ TENNIS CLUB

Προπονητής: Νίκου Γρηγόρης

-Χατζησμάλης Αντώνης

-Καρδούλιας Ιωάννης

-Χριστοφής Γρηγόρης

ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Προπονητής Ζερβός Παντελής

Κλείνοντας το ρεπορτάζ  θα  πρέπει να εκφράσουμε τα συγχαρητήρια για την άρτια οργάνωση της εκδήλωσης  στη Δημοτική Επιτροπή Αθλητισμού , στον Πρόεδρο της Χαράλαμπο Πλάτση και στους 2 υπαλλήλους καθηγητές Σωματικής αγωγής  Βασίλη Διακομιχάλη και Πόπη Ρηνιού Κορφιά.