Με την υπ’ αρίθμ. 25/2016 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ρόδου (διαδικασία εκούσιας δικαιοδοσίας), που εκδόθηκε και δημοσιεύθηκε χθες, ανακηρύχθηκαν οι υποψήφιοι Βουλευτές της Εκλογικής Περιφέρειας Δωδεκανήσου για τις Βουλευτικές Εκλογές, που θα διενεργηθούν στις 7 Ιουλίου 2019.
Πιο συγκεκριμένα, υποβλήθηκαν για την Εκλογική Περιφέρεια Δωδεκανήσου 73 προτάσεις υποψηφιότητας των προσώπων, που αναφέρονται στο διατακτικό.
Ανακηρύχθηκαν συγκεκριμένα οι ακόλουθοι:

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ
1. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Μιχαήλ
2. ΓΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Θωμά
3. ΓΙΑΝΝΑΡΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ του Νικολάου
4. ΓΚΑΣΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ του Αντωνίου
5. ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΗΛΙΑΣτου Ιωάννη
6. ΜΟΣΧΟΝΑ ΑΝΝΥ του Ιωάννη
7. ΣΑΝΤΟΡΙΝΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
1. ΓΙΑΝΝΙΚΟΥΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Εμμανουήλ
2. ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη
3. ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ) του Νικία
4. ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΥ ΕΛΕΝΗ του Διονυσίου
5. ΜΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ του Ιωάννη
6. ΠΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου
7. ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αναστασίου

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ – ΚΙΔΗΣΟ – Ε.Δ.Ε.Μ. – Ανανέωση 
– Ανανεωτική Αριστερά – Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής 
Μεταρρύθμισης – Κινήσεις Πολιτών για τη 
Σοσιαλδημοκρατία – Μπροστά – Φωνή Δημοκρατίας)
1. ΓΑΒΑΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ του Νικολάου
2. ΚΑΛΟΠΗΤΑΣ ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ-ΒΑΪΟΣ του Νικολάου
3. ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Θωμά
4. ΜΠΑΚΡΥΣΙΩΡΗΣ ΣΑΡΑΝΤΟΣ του Αποστόλου
5. ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννη
6. ΦΤΑΚΛΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΛΙΤΣΑ) του Παναγιώτη
7. ΧΑΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Φραγκίσκου

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
1. ΑΝΩΓΕΙΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Εμμανουήλ
2. ΑΤΤΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Μερκουρίου-Μιχαήλ
3. ΚΩΣΤΑ ΕΙΡΗΝΗ του Παντελεήμων
4. ΤΖΕΛΕΠΙΔΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ του Απόστολου
5. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Μιχαήλ

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
1. ΓΟΥΡΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Νικολάου
2. ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΘΕΑΝΩ του Εμμανουήλ
3. ΚΡΙΑΡΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Παύλου
4. ΜΑΚΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΙΚΗ) του Νικολάου
5. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ του Νικολάου
6. ΠΟΤΣΟΣ ΚΑΛΕΤΟΣ (ΤΑΚΗΣ) του Κωνσταντίνου
7. ΦΡΑΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Γεωργίου

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ
1. ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ του Ιωάννη
2. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ του Ιωάννη
3. ΔΟΥΛΚΕΡΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Γεωργίου
4. ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΜΙΧΑΗΛ του Κωνσταντίνου
5. ΛΑΜΠΡΙΑΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ του Νικολάου
6. ΜΙΧΕΛΗ ΜΑΡΙΑ του Εμμανουήλ

 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ
1. ΓΑΒΑΛΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου
2. ΙΣΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κυριάκου
3. ΜΑΝΟΥΣΟΥ ΕΛΕΝΗ του Δαμιανού
4. ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Στέφανου
5. ΦΑΙΝΕΚΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ του Ευθυμίου

ΜέΡΑ25
1. ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιωάννη
2. ΚΑΝΕΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Θεμιστοκλή
3. ΚΟΔΕΛΛΑ ΘΕΟΔΩΡΑ του Ηλία
4. ΚΟΥΤΡΗ ΕΛΕΝΗ του Ιωάννη
5. ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Αντωνίου

 ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – 
ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ
1. ΠΑΝΑΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Μιχαήλ
2. ΣΑΒΒΙΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΜΕΤΩΠΟ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ (ΛΑΪΚΗ
ΕΝΟΤΗΤΑ “ΛΑ.Ε.” – ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ –
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ)

1. ΚΛΑΔΟΓΕΝΗ ΜΑΡΙΑ- ΕΛΙΣΑΒΕΤ του Παναγιώτη
2. ΜΩΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Μάρκου
3. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σάββα

 ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ 
ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ 
για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
1. ΒΑΦΕΙΑΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ-ΕΥΤΕΡΠΗ του Χρήστου
2. ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣτου Μιχαήλ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – 
ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ
1. ΑΜΠΡΙΚΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ του Επαμεινώνδα
2. ΑΝΔΡΙΩΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ του Πέτρου
3. ΑΣΗΜΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Σταύρου
4. ΒΡΟΥΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αντωνίου
5. ΛΟΣΤΡΟΜΟΣ ΗΛΙΑΣ του Αντωνίου

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ
1. ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣτου Νικολάου
2. ΚΑΛΑΒΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Μιχαήλ
3. ΜΟΣΚΙΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ του Αντωνίου
4. ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ-ΣΑΒΒΑΣ του Ηλία
5. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ του Αντωνίου
6. ΦΕΛΕΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Παναγιώτη
7. ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Ευσταθίου

ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΠΑ.Μ.) και ΑΓΡΟΤΙΚΟ 
ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (Α.Κ.Κ.ΕΛ) 
(Ε.ΠΑ.Μ. – Α.Κ.Κ.ΕΛ.)
1. ΚΑΠΕΡΩΝΗ ΚΟΡΙΝΑ του Ευσταθίου
2. ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Γεωργίου

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ – ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 
ΕΛΛΑΔΑΣ
1. ΑΜΑΛΛΟΥ ΘΕΜΙΣ του Αναστασίου
2. ΒΛΑΧΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ 
(Ο.Κ.Δ.Ε.)
1. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Διογένη