Χωρίς την παρουσία φιλάθλων η πρεμιέρα της Ε.Α.ΚΑΛΥΜΝΟΥ στην Γ’ Εθνική ,που δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον ΙΚΑΡΟ Καλλιθέας.Τελικό σκορ 58-64.(video)

597

Ιστορική μέρα η σημερινή για την Ε.Α. ΚΑ και την Κάλυμνο, αφού η ομάδα μπάσκετ του νησιού αγωνίστηκε στον πρώτο της αγώνα στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Κλειστό δημοτικό γήπεδο,σήμερα Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022 στις 5.00 το απόγευμα, χωρίς την παρουσία φιλάθλων ,λόγω του προβλήματος με το παρκέ . Φιλοξενούμενη η ομάδα ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.

Αν και η Ε.Α.ΚΑ  προηγήθηκε στο ημίχρονο με 8 πόντους(39-31) και σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού μέχρι και το 37ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ, τελικά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του ΙΚΑΡΟΥ κατάφερε να περάσει μπροστά 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα,παίρνοντας μία διαφορά 6 πόντων .Τελικό σκορ Ε.Α.ΚΑ –ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑ 58-64

Σίγουρα η απουσία φιλάθλων ήταν αισθητή και επηρέασε και την ψυχολογία των παικτών της ομάδας του νησιού μας. Ευελπιστούμε ότι μέχρι τον επόμενο αγώνα θα έχουν επιλυθεί τα προβλήματα του γηπέδου και ο αγώνας εντός έδρας θα γίνει με την παρουσία φιλάθλων που θα βρεθούν στο πλευρό της Ομάδας μας και η Ε.Α.ΚΑ θα βρει τον βηματισμό της.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-17, 39-31(ημ.), 47-44, 58-64
Διαιτητές: Ασλανίδης- Αγγελής

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Κοπανέζος 2, Θεοφιλάκος 5(1), Βλαγκόγιας 8, Σπέντζος 14(1), Τσαούσης 7, Σιγκούνας 12(2), Σκουμπουρδής, Ζούλσιτς 10(1), Πλευράκης.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλου): Θωμάς 3, Λάμπρου 5(1), Ρένεσης 3(1), Βαϊδάκης 15(1), Βλασσόπουλος 18, Τσιμπιράκης, Εξηνταβελώνης 14, Καλαμπόγιας, Βασιλακάκης 6.

Δείτε τα 2 τελευταία λεπτά του αγώνα σε περιγραφή του Μάμα Χαραμαντά. Σε επόμενη ανάρτηση video με στιγμιότυπα από το σημερινό αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα Ε.Α.ΚΑΛΥΜΝΟΥ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑ 58-64