Εκδόθηκε από το Πρωτοδικείο Ρόδου ο πίνακας αποτελεσμάτων των Βουλευτικών εκλογών της 7ης Ιουλίου 2019 για τα Δωδεκάνησα

1125

Εκδόθηκε από το Πρωτοδικείο Ρόδου ο πίνακας αποτελεσμάτων των Βουλευτικών εκλογών της 7ης Ιουλίου 2019.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η επίσημη ανακήρυξη των αποτελεσμάτων στο νομό μας θα γίνει την Τρίτη 16 Ιουλίου 2019, δηλαδή μία ημέρα μετά την επίσημη ανακήρυξη των γενικών αποτελεσμάτων που θα αφορούν τα ποσοστά, τις ψήφους και τις έδρες που έλαβαν τα κόμματα, από τον Άρειο Πάγο.

Δείτε τον πίνακα των αποτελεσμάτων στην εκλογική Περιφέρεια Δωδεκανήσου είναι εγγεγραμμένοι 193.228 εκλογείς.

Ψήφισαν:  99.611

Έγκυρα ψηφοδέλτια: 96.970

Άκυρα ψηφοδέλτια: 1.808

Λευκά ψηφοδέλτια:  833

Άκυρα και λευκά ψηφοδέλτια: 2.641

Ο αριθμός των έγκυρων ψηφοδελτίων που έλαβε κάθε συνδυασμός έχει ως εξής:

«ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ»:  40.034

«ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ»: 28.826

«Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ ΚΙΔΗΣΟ Ανανεωτική Αριστερά Προοδευτικό Κέντρο ΕΔΕΜ Κινήσεις Πολιτών)»: 10.059

«ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ» : 3.754

«ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ  ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ»: 3.575

«ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ» : 3.099

«ΜέΡΑ25»: 2.917

«ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ  ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ»: 1.647

«ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ» : 995

«ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ» :672

«Ε.ΠΑ.Μ Α.Κ.Κ.ΕΛ (ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ και ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ)»: 392

«ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ» : 226

«ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α  ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ»: 186

«ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικόλενινιστικό)»: 77

«ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ»: 32

«ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.)»: 15

Σταυροί προτίμησης

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 
ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ) του Νικία17.737
ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αναστασίου12.966
ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη9.692
ΠΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου9.566
ΓΙΑΝΝΙΚΟΥΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Εμμανουήλ8.801
ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΥ ΕΛΕΝΗ του Διονυσίου4.113
 ΣΥΡΙΖΑ 
ΣΑΝΤΟΡΙΝΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου13.666
ΓΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Θωμά6.128
ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΗΛΙΑΣ του Ιωάννη5.756
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Μιχαήλ4.634
ΜΟΣΧΟΝΑ ΑΝΝΥ του Ιωάννη2.616
ΓΙΑΝΝΑΡΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ του Νικολάου2.158
ΓΚΑΣΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ του Αντωνίου2.046

ΚΙΝΑΛ

ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Θωμά5.782
ΦΤΑΚΛΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΛΙΤΣΑ) του Παναγιώτη2.361
ΓΑΒΑΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ του Νικολάου2.126
ΚΑΛΟΠΗΤΑΣ ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ-ΒΑΙΟΣ του Νικολάου2.020
ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννη988
ΧΑΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Φραγκίσκου679
ΜΠΑΚΡΥΣΙΩΡΗΣ ΣΑΡΑΝΤΟΣ του Αποστόλου488
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ 
  
ΓΑΒΑΛΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου1.320
ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Στεφάνου1.108
ΜΑΝΟΥΣΟΥ ΕΛΕΝΗ του Δαμιανού846
ΙΣΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κυριάκου826
ΦΑΙΝΕΚΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ του Ευθυμίου473
ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 
ΑΤΤΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Μερκουρίου-Μιχαήλ1.243
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Μιχαήλ1.095
ΑΝΩΓΕΙΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Εμμανουήλ969
ΚΩΣΤΑ ΕΙΡΗΝΗ του Παντελεήμων637
ΤΖΕΛΕΠΙΔΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ του Απόστολου431
 ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 
ΠΟΤΣΟΣ ΚΑΛΕΤΟΣ (ΤΑΚΗΣ) του Κωνσταντίνου840
ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ του Νικολάου712
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΘΕΑΝΩ του Εμμανουήλ630
ΜΑΚΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΙΚΗ) του Νικολάου624
ΓΟΥΡΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Νικολάου603
ΚΡΙΑΡΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Παύλου447
ΦΡΑΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Γεωργίου331
ΜέΡΑ25 
ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιωάννη1.008
ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Αντωνίου704
ΚΟΥΤΡΗ ΕΛΕΝΗ του Ιωάννη646
ΚΟΔΕΛΛΑ ΘΕΟΔΩΡΑ του Ηλία449
ΚΑΝΕΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Θεμιστοκλή387
ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ 
ΠΑΝΑΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Μιχαήλ1.034
ΣΑΒΒΙΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου742
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 
ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ του Ιωάννη221
ΜΙΧΕΛΗ ΜΑΡΙΑ του Εμμανουήλ219
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ του Ιωάννη185
ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΜΙΧΑΗΛ του Κωνσταντίνου152
ΔΟΥΛΚΕΡΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Γεωργίου116
ΛΑΜΠΡΙΑΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ του Νικολάου91
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ 
ΑΜΠΡΙΚΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ του Επαμεινώνδα160
ΒΡΟΥΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αντωνίου156
ΑΝΔΡΙΩΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ του Πέτρου154
ΑΣΗΜΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Σταύρου104
ΛΟΣΤΡΟΜΟΣ ΗΛΙΑΣ του Αντωνίου73
Ε.ΠΑ.Μ – Α.Κ.Κ.ΕΛ (ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ και ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ)  
ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Γεωργίου269 
ΚΑΠΕΡΩΝΗ ΚΟΡΙΝΑ του Ευσταθίου228 
    
ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ 
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Νικολάου147
ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ-ΣΑΒΒΑΣ του Ηλία129
ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Ευσταθίου101
ΦΕΛΕΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Παναγιώτη90
ΜΟΣΚΙΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ του Αντωνίου58
ΚΑΛΑΒΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Μιχαήλ43
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ του Αντωνίου37
ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ 
ΚΛΑΔΟΓΕΝΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΙΣΑΒΕΤ του Παναγιώτη94
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σάββα62
ΜΩΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Μάρκου41
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ 
ΒΑΦΕΙΑΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ-ΕΥΤΕΡΠΗ του Χρήστου81
ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ του Μιχαήλ74
ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό) 
ΒΛΑΧΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου30
ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ – ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 
ΑΜΑΛΛΟΥ ΘΕΜΙΣ του Αναστασίου14
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.) 
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Διογένη4